FREJA tukee ympäristöaiheista Jälki-näyttelyä


Suomen Luontokeskus Haltiassa tällä hetkellä esillä oleva kantaaottava näyttely Jälki esittelee ihmisen luontoon jättämiä jälkiä. Näyttely on toteutettu yhteistyössä BioFoto Finland -yhdistyksen sekä ympäristötutkija Panu Pihkalan kanssa.

photo by Barbro Ahlstedt
Grönlannin jäätikkö on vetäytynyt monta sataa metriä viimeisen kymmenen vuoden aikana. ”Yöpyessämme keskellä tundraa, ilman yhteyttä ulkomaailmaan ja vieressämme 60 metriä korkea jäätikkö ilmastonmuutos tulee yhtäkkiä hyvin konkreettiseksi.”
Kuvaaja: Barbro Ahlstedt

Suomen Luontokeskus Haltiassa tällä hetkellä esillä oleva kantaaottava näyttely Jälki esittelee ihmisen luontoon jättämiä jälkiä. Näyttely on toteutettu yhteistyössä BioFoto Finland -yhdistyksen sekä ympäristötutkija Panu Pihkalan kanssa.

Näyttelyssä on mukana 40 pohjoismaalaisen valokuvaajan kuvaa. Näyttelyn noin sata vahvaa valokuvaa esittelee eri näkökulmista ihmisten luontoon jättämiä jälkiä. Valokuvat herättävät ajatuksia ja tarjoavat myös toivoa. Näyttely lähtee kansainväliselle kiertueelle toukokuun puolivälissä, ja FREJA järjestelee ja hoitaa näyttelyn kuvataulujen siirtokuljetuksen Ruotsiin.
– Haluamme olla tukemassa ympäristön hyväksi tehtävää työtä. Sponsoroimalla näyttelyn kuljetuksen Ruotsiin jatkamme yrityksen ulkopuolelle näkyvää ympäristövastuullisuuttamme, FREJAn toimitusjohtaja Matti Urmas sanoo.
FREJA aloitti viime vuonna maantiekuljetukset ympäristöystävällisellä LBG-rekalla yhteistyössä Gasumin kanssa. Yhteistyö on osa tutkimusta, jolla selvitetään kaasun käyttöä raskaan liikenteen kuljetuksissa.

Jälki – Spår -valokuvanäyttely on avoinna Suomen Luontokeskuksessa Haltiassa, Nuuksiossa 12.5.2019 asti. Tutustu ympäristöaiheiseen näyttelyyn tarkemmin Suomen Luontokeskuksen sivuilla.

 

Uutiset